BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI’NI AĞIRLADIK

Bakan Özlü İnegöl OSB’de İş dünyasına seslendi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen Sanayimizin Sorunları, Çözüm Önerileri İstişare Toplantısı’nda sanayici ve işadamları ile bir araya geldi.
Toplantıda açılış konuşması yapan İnegöl OSB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Şahin, programın yapılmasında önemli katkısı olan AK Parti Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’e teşekkür etti. Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Başkan Zeki Şahin, “15 Temmuz gecesi yapılan hain kalkışmaya karşı Türk milleti olarak topyekûn direndik. Hainlerin sokağa çıkma yasağına rağmen Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokakları doldurduk, hain yapıya direndik.

Demokrasimizi ve milli idaremizi darbecilere teslim etmedik” dedi. Düzenlenen programın15 Temmuz’dan planlandığını ve programda hiçbir aksama olmadığını vurgulayan Başkan Şahin, şunları söyledi:
“Oysa geçmişte bir anayasa kitapçığı fırlatıldığı için ekonomimizin felç olduğunu hep beraber hatırlıyoruz. 16 Temmuz sabahı işimizin başına geçerek çalışmaya devam ettik, piyasalarda çok önemli oynamalar olmadı. Enerjimiz kesilmedi, zam olmadı. Bölgemizde 15 Temmuz’dan bugüne kadar enerji tüketiminde azalma olmadı. Bu durum, Türk ekonomisinin sağlam temeller üzerine oturduğunun ve güçlü bir devlet olduğumuzun göstergesidir. Payı olan herkese teşekkür ediyorum. 2016 yılı başından bugüne kadar bölgemizde enerji tüketimi bir önceki yıla kadar yüzde 6,5 artmıştır. Bölge sanayicileri olarak ülkemiz için canla başla üretmeye devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde 2023 hedeflerine ulaşma çabasında çalışmaya devam edeceğiz.”
AK Parti Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’de konuşmasında Türk insanının istikrarı ve Demokrasiyi seçtiğini, 15 Temmuz gecesi iradesine yapılmak istenen darbeye topyekûn direndiğini söyledi. Milletvekili Şahin, “Bu salonda bulunan tüm arkadaşlarımız partimizin önünde, belediye meydanındaydılar. Herkesi bir kez daha yürekten kutluyorum. Biz birlikte Türkiye’yiz, birlikte büyüyüp gelişeceğiz, muhasır medeniyetler seviyesine, 2023 hedeflerine bu şekilde ulaşacağız. Hayat devam ediyor, hiçbir sıkıntı yok” dedi.
 Bursa Valisi İzzettin Küçük de, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın ilimize bu günlerde gelmesi bizim için çok önemli. Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerinden biri olan Bursa, darbe girişimini sarsıntısız atlatmıştır. Bu işadamlarımızın Türkiye’nin geleceğine olan güvenini gösteriyor. İleri teknolojinin kullanıldığı bir sanayiye sahibiz. Katma değer alanında sıçrama yapacaksak bunun merkezlerinden biri Bursa olacak” diye konuştu.

“Büyümeyi ve kalkınmayı sağlayacak olan özel sektördür”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’de Bakan olarak ilk ziyaret ettiğim ilin Bursa olduğunu ilk ilçenin de İnegöl olduğunu söyledi. Bakan Özlü, 15 Temmuz gecesinde Türk milletinin tarihinin en ağır ihanetlerinden birini yaşadığına dikkat çekerek, “15 Temmuz ömrümüzün en uzun gecesi oldu. Şükürler olsun 16 Temmuz sabahından itibaren ekonomik ve sosyal hayatımız normale döndü. 15 Temmuz gecesinin bu ülkemizde hepimiz için ne büyük bir değer taşıdığını anladık” dedi. Sanayicilerin ve iş insanlarımız bugüne kadar bu ülkenin kalkınması için çok büyük efor sarf ettiklerini vurgulayan Bakan Özlü, “Doğru politikaları uygulayarak iş dünyamızın önünü açıp, Milletimize borcumuzu ödemeye çalışacağız. Sizler de bu sayede daha fazla üretim, ihracat, istihdam oluşturarak bu borcu ödeyeceksiniz. Son 14 yılda ekonomi ve demokraside büyük mesafeler kat ettik. 15 Temmuz kalkışması aslında Türk demokrasisi için bir şok testidir ve demokrasimiz bu testi başarıyla geçti” dedi.
 Konuşmaların ardından söz alan İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, Bakan Özlü’ye İnegöl mobilyası ile ilgili bilgiler verdi. MOSFED Başkanı Ahmet Güleç ise, AR-GE yasasından dolayı Özlü’ye teşekkür etti. İflas ertelemeleri konusuna değinilmesi üzerine yeniden söz alan Bakan Özlü, “İflas erteleme konusunun ekonomimizde meydana getireceği sıkıntılar gündeme geldi. Bununla ilgili toplantılar yapıp görüşmelerde bulunacağız. Gerekli tedbirleri alacağız, konuya vakıfız” dedi. Bakan Özlü şunları da söyledi:
 “2016 yılı bütçesi içerisinde ayrılan bir meblağ var. Biz OSB’lerde boş olan yerlerde daha çok emek yoğun sektörleri hedef alan binalar yapıp bin metrekareden 10 bin metrekareye kadar, bunu çok makul ücretlerle kiralamayı planlıyoruz. Bu hükümet planlarında da var bizim çalışmalarımızda da var. Bununla ilgili usul ve esasları tespit ettik, yakında bir Bakanlar Kurulu kararı çıkaracağız. Sanayicilerimiz, girişimcilerimiz elindeki parayı binaya, arsaya yatırıp işletme bütçesinden mahrum kalıp bankalara borçlanmayacaklar. Önümüzdeki dönemde sadece bina ile ilgili değil yatırımcılar için arazi üretme, mekân üretme konusunda da çalışacağız. Bir şey yapmaya çalışıyorsunuz zeytin, mera gibi kanunlara takılıyor. Zeytin bahçeleri de bizim meralar da bizim OSB’ler de bizim. Öyle bir şey yapmamız lazım ki hepsini ıslah etmeliyiz. 1’e 10 zeytin ağaçları dikelim ama düzenli olsun. OSB’ler için de araziler üretelim. Önceliklerimiz arasında bu var. Yatırımcıya, sanayiciye anahtar teslim fabrika binası vermek istiyoruz.”
Belediye Meclis Üyesi Nedim Bayram’ın patent kanunu ile yaşanan sıkıntıları dile getirmesi üzerine konuşan Bakan Özlü, “Patent yasası komisyondan geçti. Son olaylar olmasaydı, terörle mücadeleyle ilgili düzenlemeler olmasaydı patent kanunu öncelikli kanunlar arasında bulunuyordu. Patent yasasını 1-2 ay içerisinde çıkaracağız” dedi.