ÇİFTÇİLERDEN İNEGÖL OSB ARITMA TESİSİNE TAM NOT

İnegöl Ziraat Odası’nın meclis ve yönetim kurulu üyeleri ile odada görevli mühendis ve kimyagerlerden oluşan 20 kişilik bir heyet ile İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin (İnegöl OSB) Genel Arıtma Tesisinde inceleme yaptı. İnegöl OSB Başkanı Zeki Şahin’den teknik bilgiler alan heyet, yaptıkları inceleme gezisi sonrasında da tesise tam not verdi.
İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Meclis Başkanı Galip Duyan, Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri ile odada görevli Ziraat Mühendisi, Kimyager ve teknisyenler İnegöl OSB’yi ziyaret ettiler. İnegöl OSB Başkanı Zeki Şahin’den Bölge Müdürlüğü binasında bilgiler alan heyet daha sonra Genel Arıtma Tesisine giderek yapılan çalışmaları inceledi.

İnegöl OSB Başkanı Zeki Şahin,  Genel Arıtma Tesisinin İnegöl OSB’deki atık suların yanı sıra İnegöl’ün kanalizasyon sularını da temizlediğini ve Türkiye’de ilk kez böyle bir tesis yapıldığı bilgisini verdi. Tesisin birinci bölümünün 2001 yılında, ikinci bölümünde 2009 yılında tamamlandığını ve toplam yatırımın 100 milyon liranın üzerinde olduğunu belirten Başkan Şahin, İnegöl OSB ve İnegöl Belediyesi’nin ortak yatırımı olan arıtma tesisinin Türkiye'nin alanındaki en iyi projelerinden biri olduğunu vurguladı.
Tesiste günde 135 bin metreküp atık suyun arıtıldığını ve aylık işletme giderinin 1 milyon lira olduğuna dikkat çeken Zeki Şahin, “Tesisimizde, İnegöl’deki evsel atıklar ve OSB’deki fabrikaların atık sularını arıtarak doğaya salıyoruz. Çevreye duyarlı bir anlayışla gerçekleştirdiğimiz yatırımızla gurur duyuyoruz” dedi.
ONLİNE DENETİM BAŞLIYOR
Zeki Şahin, açıklamasında Çevre Bakanlığı’nın haftada iki kez Arıtma Tesisinden numune alarak inceleme yaptığını ve bugüne kadar hiçbir olumsuz duruma rastlanılmadığını da belirtti. Tesiste ek bir yatırımın da devam ettiği bilgisini veren Zeki Şahin, “Bu yatırım tamamlandığında da Çevre Bakanlığımız tesisimizi 24 saat süreyle online olarak takip edecek. Halen Bakanlık haftada 2 gün tesisten numune alıyor ve bizim 24 saat süreyle tuttuğumuz verileri gelip inceliyor. Alınan numuneler TÜBİTAK laboratuvarlarında test ediliyor ve rapor yazılıyor. Bugüne kadar periyodik olarak yapılan denetimlerde hiçbir olumsuzlukla karşılaşılmadı” dedi.
BOĞAZKÖY BARAJI’NA BAŞKA KAYNAKLARDAN DA SU GELİYOR
Başkan Zeki Şahin, zaman zaman Boğazköy Barajı’nda görülen balık ölümleri sonrasında İnegöl OSB’nin arıtma tesisini çalıştırmadığı yönünde beyanatlar verildiğini de belirterek, “İnegöl'ün evsel atıkları ve OSB atıklarının arıtıldıktan sonra verildiği Kalburt Deresi’nin Boğazköy Barajı’nı kirletmesi mümkün değildir. Şunu da belirtmek isterim. Boğazköy Barajı’na Kalburt Deresi’nden başka kaynaklardan da su gitmektedir. Bu kaynaklarında incelenmesinde yarar görüyoruz” diye konuştu. Şahin, Arıtma Tesisinde inceleme yapmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu da sözlerine ekledi.
Zeki Şahin’in bilgilendirme toplantısının ardından İnegöl Ziraat Odası heyeti Arıtma Tesisine giderek burada da yetkililerden bilgi aldılar. Tesisteki laboratuvarlarda, çökerme havuzları ve çamur kurutma tesislerini inceleyen heyet son olarak suyun deşarj edildiği noktadan numune aldı. İnceleme sonrasında heyet üyeleri tesise tam not verdi.
İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, inceleme gezisi sonrasında yaptığı açıklamada, İnegöl OSB Arıtma Tesisinin beklentilerini de üzerinde olduğunu gördüklerini söyledi. Tesis hakkında kendilerine yapılan açıklamaların ikna edici olduğunu belirten Başkan Sezai Çelik, “Çok yararlı bir inceleme gezisi oldu. Tesisinin tüm özelliklerini görme ve bilgi sahibi olma fırsatımız oldu” dedi.
TARIM VE SANAYİ BİRLİKTE BÜYÜMELİ
Türkiye’nin kalkınması için tarıma da sanayiye de ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Çelik, “Sanayisi olmayan bir ülke kalkınamaz. Ama tarım ve hayvancılık da ihmal edilemez. Biz Türkiye’nin üretmesinden yanayız. Bunu söylerken içme ve sulama amaçlı kullanılan sularımızın da kirletilmemesi, kirlenmesi halinde arıtılarak doğaya deşarj edilmesi gerektiğini savunuyoruz. İnegöl OSB’de yaptığımız inceleme de gördük ki, burada Türkiye’ye örnek olacak bir tesis yapılmış. Arıtma tesisinden çıkan suyun temizlendiğini ve canlıların yaşamasına uygun olduğunu gözlerimizle gördük. İnegöl OSB Başkanı Sayın Zeki Şahin başta olmak üzere, çevreye duyarlı üretim yapan tüm sanayicilerimize teşekkür ederiz” dedi.