MİLLİ EĞİTİM BAKANI DR. İSMET YILMAZ SANAYİCİLERİMİZE TEŞEKKÜR ETTİ.

İnegöl OSB Ortaokulu Resmi törenle hizmette
İnegöl Organize Sanayi Bölgesi'ndeki sanayicilerimizin verdiği destek ile Akhisar Mahallesinde, Akhisar İlkokulu bahçesine yaptırılan, Selçuklu mimarisi tarzındaki yapısı ile dikkat çeken 24 derslikli “İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Ortaokulu”nun resmi açılışı 26 Kasım 2016 Cumartesi günü, Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz'ın da katıldığı törenle gerçekleştirildi.
2016 yılı Ocak ayında temeli atılıp, 2016-2017 eğitim öğretim yılına yetiştirilen ve özel olarak yapılan mimarisi Milli Eğitim Bakanlığı tip projeleri arasına dâhil edilen İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Ortaokulu, Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz'ın katıldığı törenle açıldı.  Bursa Valisi İzzettin Küçük, İnegöl Kaymakam vekili Ziya Polat, Milletvekilleri, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, protokol üyeleri, iş adamları ile çok sayıda davetlinin

katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Öğrenciler tarafından Bakan Yılmaz’a çiçek takdim edilmesinin ardından sahne alan İnegöl Belediyesi Gençlik Merkezi Halk Dansları Topluluğu folklor gösterisi ile törene renk kattı.

EĞİTİMİ BİR DAVA OLARAK GÖRÜYORUZ
Okulun 7/A sınıfı öğrencilerinden Hafize Aklan’ın okuduğu şiirin ardından törenin ilk konuşmasını yapan İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Şahin, eğitime verilen desteğin Türkiye'nin aydınlık geleceğine yapılan en önemli yatırımlardan biriş olduğunu söyledi. Başkan Zeki Şahin şöyle konuştu:
“Müsaadeniz olursa, önce Türkiye'nin gözbebeği İnegöl'den bahsetmek istiyorum.
İnegöl, Türkiye'nin örnek üretim merkezlerinden biridir. Mobilya ve tekstil sektörünün yoğun olduğu İnegöl'de,  3 tane Organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Başkanlığını yürüttüğüm İnegöl Organize Sanayi Bölgesi bunlardan biridir ve Türkiye'nin ilk ilçe Organize Sanayi Bölgesi'dir.
1977 yılında kurulan Bölgemizde; ağırlıklı olarak tekstil, orman ürünleri ve mobilya sektörlerinde faaliyet gösteren 68 fabrika üretim yapmakta ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaktadır.
Bu fabrikalarda, yaklaşık 15 bin kişi istihdam edilmektedir. Bölgemizdeki kuruluşlar; yılda 500 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştirmektedir.
Bölgemizin bir diğer özelliği de, Türkiye'nin ilk ilçe genel arıtma ve çamur kurutma Tesislerine sahip olmasıdır. İnegöl Belediyesi ile ortaklaşa yaptığımız Genel Arıtma Tesisimizde; bir yandan sanayi kaynaklı atık suları, diğer yandan da konutlardan gelen atık suları arıtıyoruz ve temiz bir şekilde doğaya salıyoruz. Yine Çamur kurutma tesisimizde de, atık çamurları kurutarak bertaraf ediyoruz.     İnegöl Organize Sanayi Bölgemiz, üretime yaptığı bu katkıları bugün açılışını gerçekleştireceğimiz bu eğitim yuvası ile taçlandırıyor. Eğitim davasının, her dönemde Türkiye'nin en öncelikli meselelerinden biri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi, bizde eğitimi bir dava olarak görüyoruz ve bu davanın Türkiye'nin öncelikli meselelerinden biri olduğuna inanıyoruz.
Sayın Bakanım; yaklaşık 1.5 yıl önce, dönemin Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu ve Bursa Milletvekimiz Sayın Hüseyin Şahin'in İnegöl Organize Sanayi Bölgesi'nden İnegölümüze bir okul kazandırılması talepleri oldu. Bu talep üzerine derhal kollarımızı sıvadık ve konuyu Genel Kurulumuza taşıdık. Bu talebi dinleyen bölgemiz sanayicileri,  daha önce, ayrı ayrı onlarca okul yaptırıp, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlamış olmalarına rağmen, İnegöl'ümüze Milli ve Yerli eğitim verecek, bu eğitim yuvasına büyük bir heyecanla onay verdiler.
Bu onayı aldıktan sonra, derhal işe koyulduk. Bugüne kadar yapılan okul binalarından farklı olması ve örnek teşkil etmesi için farklı projeler hazırlattık. İçlerinden en kullanışlı ve en güzel olduğunu düşündüğümüz projeyi seçerek inşaata başladık. Okulu yaparken birinci malzemeler kullanmaya özellikle dikkat ettik. Laboratuar, kütüphane, sosyal donatı alanları ve dersliklerde en ince detaylara dikkat ettik. Hızlı çalıştık ve okulu bitirerek geçen Ağustos ayında Milli Eğitim Bakanlığımıza devrettik.
Sayın Bakanım, değerli misafirler; çok üzülerek şunları da ifade etmek istiyorum. Bir takım sinsi yapılar, altın nesil yetiştireceğiz diye yola çıkmışlar ve çok güzel okul binaları yapıp, dini de alet ederek bu milletin evlatlarını tek tipçi bir anlayış ile yetiştirmişlerdir. Bu sakat anlayış, maalesef 15 Temmuz'da ülkemizin demokrasisine kast edecek cüreti de bulmuştur. İşte 15 Temmuz gecesi yapılmak istenen ama milletimizin feraseti ile başarısız olan darbe teşebbüsü, bu okulu yaparken, bu kadar özen göstermekte ne kadar haklı olduğumuzu ortaya çıkardı. İnşallah, bu eserimiz hayırseverlerimiz için güzel bir örnek olur. Hayırseverlerimiz bundan sonra yapılacakları okullarda bu ve benzeri projeleri uygularlar.
Sayın Bakanım değerli misafirler. Şunu da özellikle vurgulamak istiyorum. Biz bu okulu yaptırıp, devletimize teslim ettik. Çünkü çocuklarımıza en güzel, en iyi eğitimi, devletimizin vereceğini düşünüyoruz. Meydanın sinsi emeller taşıyan karanlık odaklara kalmasını istemiyoruz.
Buradan yetişecek çocuklarımız ülkemizin aydınlık geleceğinin teminatı olacağına yürekten inanıyoruz.
Son olarak, şunları da ifade ederek sözlerime son vermek istiyorum. Bu eğitim yuvasının yapılmasına katkı koyan; Bölgemiz sanayicilerine, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi çalışanlarına, yüklenici firmamıza,  mimarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Elbette bölgemizi kurup, bu günlere ulaştıran değerli büyüklerimizden ölmüşleri rahmetle yad ediyoruz. Sağ olup aramızda bulunan veya mazeretleri nedeniyle bulunamayanlara teşekkür ediyorum. Onlardan emanet olarak aldığımız bu bayrağı, daha da ileriye taşıyıp bizden sonra gelecek olanlara teslim edeceğiz.
Törende konuşan Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, “22 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanımızı kampüsümüzde ağırlamış ve açılış konuşmasını da sizler yapmıştınız. Üzerinden bir ay geçti ve yine bizlerle berabersiniz. Sizlere teşekkür ediyorum. Bu şehirde 2003 senesinde 6 tane lise vardı. Bugün İnegöl’de 24 tanesi devlet, 6 tanesi özel olmak üzere 30 tane lise var. Bu nasıl gerçekleşti? Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde işadamlarımızın eğitime yüzde 100 destek anlamında başlattıkları kampanyalar, Milli Eğitim Bakanlarımızın ve Milletvekillerimizin, işadamlarımızın destekleri, İnegöl Belediyemizin arsa tahsisleri ve bizzat yaptığı binalarla ortaya konan güç birliğiyle bugün sağlıkta, ulaşımda ve her alanda yatırımlar yapıldığı gibi eğitimde de ciddi yatırımlar yapıldı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kısa süre önce İnegöl’de FETÖ’den devlete geçen kurumlar var. Bu kurumlarla alakalı değerlendirmeler yapıldı. Bunlardan bir tanesi dershane olarak kullanılan binaydı. Bu binayla alakalı konuyu gündeme getirdik. İnegöl Belediyesi olarak 250 bin nüfusumuz var, sosyal hayatımız çok canlı, ilave binalar kiralamak zorunda kalıyoruz, eski Kültür Sarayını yıkıp otopark yaptık. Kültür Sanat Kongre Vadisi projemiz var. Dershane olarak kullanılan ve FETÖ’den dolayı kapatılarak devlete geçen bu yer vadi için tam biçilmiş kaftan. Çok büyük bir anlayış gösterdiniz ve yaptıracağımız okula karşılık yerin tahsisini yapacağınızı söylediniz. Bu bölgeye çok ihtiyacımız var. İnegöl Belediyesi olarak protokolü imzaladık ve yeni bir okulu hayata geçireceğiz. İnegöl; köftesi, mobilyası, kaplıcası, tarımı, ayçekirdeği, mehteri ve birçok özelliği ile Türkiye’de birçok ilden daha önemli özelliklere sahiptir. Eğitimde de çok önemli bir gelişme sergiliyor. Ülkemizin gelişmesi eğitimle sağlanacak. Bugün burada olmanız bile bizim için yeterli bir nedendir. İlçemiz adına destek ve katkılarınız adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’de, “Türkiye dünyanın en güzel yeri, Türkiye’nin en güzel yeri Bursa, Bursa’nın da en güzel yeri İnegöl’dür. Mutluluğumuza iştirak ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. 2015 yılının Mart ayında Bursa’mızda görev yapan Valimiz Münir Karaloğlu ile birlikte çok iyi dostluk kurduğumuz OSB Başkanı Zeki Bey ve yönetim kurulu üyelerine, sanayicilerine İnegöl’de eğitimle ilgili bir ihtiyaç olduğunu belirtip, destek istedik. Kararlı olduklarını, eğitime ne kadar destek verdiklerini biliyorduk. Ricada bulunduk ve yetkili kurumlarını toplayarak okul yaptırma kararı aldılar. İnegöl’ümüzün en güzel mahallelerinden biri olan Akhisar Mahallesine bu yatırımın gerçekleştirilmesi için protokol imzalandı. Herkes olağanca gücüyle çalıştı ve bir yıldan kısa sürede özel okullardan çok daha kaliteli bir eğitim yuvasını hayata geçirdiler. Çok mutluyum” dedi.

BÜYÜK TÜRKİYE’Yİ SEVİYORUZ
Milletvekili Şahin, “Sanayimiz çok güzel bir sanayi bölgesi, sanayicilerimizin hepsinin ferdi olarak da yatırımları var. Hepsine teşekkür ediyoruz. Bu okul hakikatten çok özel oldu. Bu okulun yapılmasında, mimari projesinin çizilmesinden sonra okulu gezdiğimizde bu projenin milli eğitime ücretsiz verilmesi konusunda talepte bulunduğumuzda, OSB Başkanlığımız projenin verilmesini de sağladılar ve bizim için tip proje oldu. Biz ilk emri ‘Oku’ olan bir dinin mensuplarıyız ve okuyarak çok yüksek medeniyetler kurduk. Bu medeniyetlerin en yenisini kurmanın arifesindeyiz. Hedefleri olan 2023’e, daha büyük hedefleri olan 2053’e, daha büyük hedefleri olan 2071’e kadar planlarımız var. Gençlerimizden ümitliyiz, elimizden geleni yapacağız. 2019’a kadar tekli eğitime geçilmesi konusunda çalışmalar var. Sadece kamudan, devletten beklemiyoruz. Şuanda bir işadamımız 12 derslikli bir okul kazandırıyor. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Sizin de desteklerinizle İnegöl Belediyemiz tarafından bir İmam Hatip Okulunun projesi İnegöl’ümüze kazandırılacak. Buraya gelmeyip gönlü bizimle olan işadamlarımızın eğitime katkı anlamında heyecanları var, onların da kapılarını çalacağız. Son bir ay içerisinde iki kez İnegöl’e gelmenizden dolayı teşekkür ediyorum. Ne zaman kapınızı çalsak bize el uzatıyorsunuz. İnşallah daha güzel şeyler yapacağız. Bugün burada Akhisar İnegöl OSB Ortaokulu’nun açılışını yapıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Böyle bir ihtiyacı bir daha kapılarını çalsak yine aynı hüsnükabulle bize teveccühte bulunacaklardır. Biz büyük, güçlü ve lider Türkiye’yi hep birlikte oluşturacağız. Bunun için kararlıyız. Bir gece yarısı Türkiye’nin önünü kesmek isteyenler olsa da biz büyük Türkiye’yi seviyoruz, bunda kararlıyız ve kimseye teslim etmeyeceğiz. Sayın Bakanım, heyecanımıza ortak oldunuz. Yorgunluğunuzun burada mutluluğa dönüşeceğini biliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.
Bursa Valisi İzzettin Küçük’te konuşmasında, “OSB Başkanımız İnegöl’ün ekonomik ve ticari hayatıyla ilgili bilgiler verdi. Pek çok ilin ekonomik hacmini aşan bir ilçe. Bu ilçenin insanları çalışkan, gayretli, dünyayı takip ediyor. Kazanıyorlar ama kazandıklarının büyük bölümünü devletlerine veriyorlar. Bundan bir ay önce sayın Cumhurbaşkanımızın huzurlarında Mehmet Yıldız beyefendinin yaptırdığı büyük kampüsü açtık. Bu okulu ilçemize kazandıran başta OSB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Şahin’e ve tüm işadamlarımıza teşekkür ediyorum. Okulun ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sayın Bakanım, bir ay içinde iki kez ilçemize teşrif ettiniz, varlığınız bize güç veriyor. Sizlere şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

İNEGÖL’E ÇOK GÜZEL BİR ESER KAZANDIRILDI
Törenin son konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz, “Türkiye’nin en güzel yeri Bursa, Bursa’nın en güzel yeri İnegöl dendi. Nereyi severseniz sizin için en güzel yer orasıdır. Bir yeri güzel yapan oraya olan sevdanızdır. Hüseyin beyin buraya aşkı olmasa İnegöl’ü güzel görmesi mümkün olmazdı. Memleket sevgisi imandandır, o yüzden seveceğiz. İnegöl’e çok güzel bir eser kazandırıldı, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İki kapılı bir handayız, geldik gideceğiz, menzile yüz akıyla gitmemiz lazım, bunun için de hayır yapmamız lazım. O yolu bu eğitim kurumları aydınlatacak. Buraya katkıda bulunan herkesin menzile vardığınızda yüz hakkı olacak, kapanmayan hayır defteriniz oldu. Bu yolda devam edeceğiz, durmayacağız. Valimiz dedi ki, bir ilçenin kapasitesinden büyük kapasiteye sahip, kazanıyorlar ama halktan aldıklarını tekrar halka çeviriyorlar. Dün, Malatya’da bir okul açılışına katıldım. Ardından Mecliste bir kanun ile ilgili görüşmeye katıldım. Meslek liselerine çok büyük önem vereceğiz. Meslek Lisesi memleket meselesi… Malatya Büyükşehir, 700 binin üzerinde nüfusu var, ihracatı 350 milyon dolar. İnegöl’ün 500 milyon dolar, çevresiyle birlikte dikkate alırsanız 1 milyar dolar ihracata sahip. İnegöl adeta şehir içinde şehir gibi, birçok ilin kapasitesini geçmiştir. Bundan gurur duyuyoruz. Bu kadar güzel, çalışkan insanların olduğu yer sevilmez mi? 2002’de 6 tane Lise var, şimdi 30 tane Lise var dendi. 5 kat büyümüş. İnegöl’de eğitim geriye gitti denebilir mi? Sabah Hüseyin bey ile beraber TOBB’un 9. Mezuniyet töreninde, 13. Öğrenci alım töreninde beraberdik. Gurur duyduk. Öğrenciler gururlu. Cenab-ı Allah’a hamdolsun. Türkiye’de atılımlar, dönüşümler yaptık, bunu eğitim sistemimizden çıkan insanlarla yaptık” dedi.

DUALARLA AÇILDI

Konuşmaların ardından okulun yapımında emeği geçen işadamları adına İnegöl OSB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Şahin’e plaket takdiminde bulunuldu. Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ta Bakan Yılmaz’a hediye takdim etti.  İnegöl Müftüsü Kazım Güzel’in duasının ardından kurdele kesimi yapılarak açılan okul, Bakan Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından gezilerek incelendi.