İNEGÖL OSB'DEN İHRACATTA DEVLET DESTEKLERİ SEMİNERİ

İnegöl OSB, Ekonomi Bakanlığı, bölgedeki firmalar için Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenledi. Ekonomi Bakanlığı'nın desteği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, (TOBB) Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ İhracatçı Birlikleri iş birliği ile yapılan seminerde katılımcılara İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları ve Türk EXIMBANK İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları konularında bilgi verildi.
İnegöl OSB Konferans Salonu'nda dün saat 13.00'te başlayan seminere İTSO Genel Sekreteri Mustafa Şentürk, İnegöl Ağaç İşleri Mobilya İhtisas OSB Müdürü Eyüp Tunca, İnegöl Yenice İhtisas OSB Müdürü Semih İdil, İnegöl Gümrük Müdürü Turhan Taşçı, İnegöllü sanayici ve işadamları ile firma temsilcisi katıldı.

Seminerde ilk konuşmayı Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Banu Bektaş Ülker yaptı. Ülker, ilk bölümde Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı imajının yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim Marka ve Tasarım Destekleri konularında bilgi verdi. Ülker daha sonra da, uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi konularını anlattı. TÜRK EXIMBANK Pazarlama Yöneticisi Yasin Okur'da Türk EXIMBANK İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programlarını anlattı.
İhracatımız daha artmalı
İnegöl OSB Başkanı Zeki Şahin, semineri düzenleme amaçlarının İnegöl'deki sanayici ve iş adamlarının ihracat yaparken önlerini açmak olduğunu söyledi. İnegöl'ün her yıl dış ticaret fazlası verdiğini vurgulayan Zeki Şahin, "Başta İnegöl OSB'deki firmalarımız olmak üzere, İnegöl'deki firmalarımız büyük kısmı daha fazla ihracat yapabilmek için azimle çalışıyorlar. İnegöl OSB Yönetimi olarak, bu firmalarımızın devlet destekleri konusunda daha kapsamlı bilgi sahibi olmalarının faydalı olacağını düşündük. Bu amaçla Ekonomi Bakanlığı'nın ve ilgili kurumların desteği ile böyle bir organizasyon yaptık" dedi. Başkan Zeki Şahin, benzer organizasyonları yapmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.